Los Angeles – Hvor folk æder af skraldespanden ved siden af Donald Trumps stjerne på Walk of Fame 
Sunday, April 22, 2007, 09:54 AM
Efter flyveturen fra Nadi i Fiji på omtrent 9.000 kilometer og 10 timer og 15 minutter i luften er vi nu i Los Angeles hvor vi i skrivende stund har opholdt os i fire dage.
Vi bor på Sunset Boulevard i Hollywood, dvs. i den nordlige del af L.A. Den første dag gik med en længere gåtur i den ”forkerte” retning for at finde noget af spise. Det er ikke svært. Her er fast/junkfood overalt. Bagefter gik turen hjem på værelset på vores, i øvrigt udmærkede, hotel hvor de næste par dage blev planlagt.

Første dag gik med en gåtur der tilnærmelsesvist kan sammenlignes med den lange hike i New Zealand der blev beskrevet for et par blogbeskeder siden. Længdemæssigt i hvert fald.
Turen startede på Hollywood Boulevard og den kendte Walk of Fame, hvor diverse berømtheder har fået lagt en flise indeholdende en stjerne med deres navn på samt et ikon for hvilken branhe de repræsenterer. Her et lille udvalg og lidt ekstra:



Humphrey Bogarts




Marilyns




Spiderman fangede ingen forbrydere den dag




Hollywood Boulevard. Stjernene løber langs begge sider.




Ham her kunne læse højt fra en bibel. Meget højt. For højt. Shh.




Chinese Theater. Fungere som filmfremvisningslokale. Det er foran denne bygning at folk får deres hånd- og fodaftryk i cement.




"Bogie" med en lille sjov kommentar til ham der i sin tid lavede Chinese Theater.




Hvad ville denne besked være uden dette billede?


Resten af dagen gik hen af Sunset Bvld., der går parallel med Hollywood Bvld., og er berømt for sine mange guitarforretninger, hvilket naturligvis skulle tjekkes ud.



En Gibson Les Paul Standard fra 1956. I skal være velkomne til selv at omregne til kroner...




Guitaren ovenfor var til salg i en guitarbutik ved siden af Museum of Rock, hvor kendte musikere havde kopieret Chinese Theater. Det her aftryk skulle lige røres.


Ellers er der ikke så meget at se før man kommer hen til Sunset Strip, der er en del af Sunset Boulevard hvor de rige og berømte mødes for at lave et af de, for dem, sværeste valg; espresso eller cappuccino...
Det eneste der ellers er at kigge på er et væld af biler der kun kører et par stykker rundt af i Danmark – med andre ord ekstremt dyre slæder.
Længere ude svingede vi hen af Santa Monica Boulevard der ledte os ind i Bervely Hills. Her var heller ikke meget at se ud over en masse sidegader med en masse halvstore huse som jeg ikke vil vide prisen på. Vi ledte intenst efter ”Casa Walsh” fra Beverly Hills 90210 men fandt det ikke.

Et godt stykke henne af Santa Monica Bvld. drejede vi til venstre ad en af de mest kendte gader i verden – Rodeo Drive. Her tog bilparken seriøst overhånd og butikkerne var tydeligvist ikke for de utallige hjemløse og fattige i byen. Her et par billeder derfra.



"Beverly Hills er græsk for "Du hører ikke hjemme her. Skrid."




Ham her er bare suuuuuper søed, Henriette.




10 mio. på danske plader. Mercedes-Benz SLR McLaren.




Lamborghini Diablo. En kla'siker.




Et stykke derfra, en Maybach. Også omkring 10. mio.




Der er ikke meget gang i Rodeo Drive på hverdage.


Det var nu blevet aftenstid og vi hoppede ind på Beverly Center for at få noget at spise, hvorefter turen gik hjemad i ca. fem kilometer.

Dagen efter skulle have foregået i Universal Studios og dagen efter i Disneyland. Grundet et rigtigt lortevejr der bestemt ikke egnede sig til en dag i en udendørs forlystelsespark, måtte vi dog vælge mellem de to. Valget faldt på Universal Studios hvilket stemte Disneyland hjem. Jeg har desuden været i Disneyland før, i Florida, hvorfor vi desværre må sige farvel til brormand i L.A.
Dagen gik i stedet for med endnu en tur hen af Walk of Fame med et besøg på Hollywood Wax Museum, Madame Tussauds grimme lillebror, og Guinness World Records-museet på den anden side af gaden. Det var ganske morsomt, om end designerne af voksfigurerne godt kunne have brugt en time eller ti mere på at få detaljerne helt rigtigt, da flere af skuespillerne portrætteret simpelthen ikke lignede godt nok – og det er vel det de skal. Guinness var ret godt, dog med mest fokus på Hollywood, hvilket var helt naturligt.



Elvis lives.




En af de bedste voksfigurer jeg har set. Samuel L. Jackson hvis du var i tvivl.


Dagen i dag er gået med en tur i Universal Studios Hollywood, hvilket vi begge havde store forventninger til. De blev til fulde indfriet. Det var morsomt at få et indblik bag kulisserne og samtidig få nogle sjove ture i filmrelaterede forlystelser.
Vi sluttede af med middag på Hard Rock Café...the real deal.



Jubiii... rundt regnet.




Er det...? Ja, det er. Den kendte Delorean fra Tilbage til Fremtiden.




Et hus fra den gade hvor Desperate Housewives optages.




Miniaturebåd fra King Kong (kan ikke huske navnet). Den her blev faktisk brugt i filmen (af Peter Jackson).




Haps!





Heller ikke denne hat...


Opholdet i USA har indtil videre været god på flere måder. Den har, igennem nogle lange gåture, givet et indblik i hvorfor jeg med glæde betaler min skat. Skellet mellem rig og fattig viser sig hele tiden. Det er ret surrealistisk at stå og savle over en Porsche to meter fra en fyr der savler over maden han lige har fundet i den offentlige skraldespand på Hollywood Boulevard hvor de rige og berømte for evigt er lagt til skue. Det er kvalmende at se på den ignorance og egoisme der hersker herovre. Jeg er nok farvet af en totalt arrogant modtagelse i lufthavnen og en grædende ældre dame jeg gav nogle mønter for et par timer siden. Hvad ved jeg... Samtidig sidder jeg og ser på nyheder, der stadig præges af Virginia-Tech mordene, hvor en masse folk udtaler sig totalt absurd om stramninger om våbenloven. ”Det er ikke våbenlovens skyld!”, ”Der kan ikke lovgives imod den slags massakre, da folk altid kan få fat i en pistol hvis de vil!”. Arhhhh..!

I morgen går turen tre tidszoner tættere på Danmark – til New York City hvor vi opholder os i tre dage. Jeg stoler på at den kan give os en god oplevelse. Ikke at L.A. ikke har været en stor og god oplevelse, men nogle ting halter alvorligt i det her samfund.
Der bliver tidsmæssigt tryk på derovre, men vi håber at kunne få uploadet bloggen inden vi flyver til København, via Reykjavik i øvrigt.

Indtil da:

Yo, bro!

Hov, når ja. I dag blev en 15-årig pige tilfældigt skudt i hovedet et par gader herfra, da nogle bander skød vildt og voldsomt omkring sig. Ingen kommentarer.
1 comment ( 15 views )   |  permalink   |  related link   |   ( 3 / 125 )


Back Next