Hjemme igen 
Thursday, May 17, 2007, 11:04 PM
Sandheden er jo faktisk, at vi har været hjemme i ca. tre uger. Vi er af flere blevet opfordret til at lave en sidste 'afslutningsbesked' for at runde rejsebloggen af. Det inkluderer naturligvis de bedste billeder fra turen.

Vi sluttede som bekendt af i New York. En fantastisk by hvor det ikke er sidste gang vi har været.
Turen til København gik over Island og gik smertefrit. Vi havde i JFK-lufthavnen haft en venskabelig samtale med en fra Icelandair der forsikrede os om at vi ville have sæder uden nogen personer ved siden af os på vejen hjem, hvilket holdte stik og var rigtig behageligt.
Inden takeoff fra Island, hvor der var mange danskere der skulle med, gik det op for os at vi snart var hjemme, hvilket var ret mærkeligt. Dette blev naturligvis forstærket noget da vi først landede i Kastrup. Der var flere familiemedlemmer der var dukket op, hvilket var skønt.

De næste par dage efter hjemkomst gik med en masse spisning og familiekomsammen. Da vi endelig kom op til lejligheden i Århus igen og satte os ned på gulvet og begyndte at pakke ud, gik det for alvor op for os at vi var kommet hjem - og at der næppe ville ske noget i morgen. Det var en sær fornemmelse og en kende trist, faktisk. Inden vi tog af sted (og specielt i starten af turen), havde vi svært ved at forstå dem der siger, at de "bare skal af sted igen". Den følelse forstår jeg nu. Den aften ville vi begge meget gerne af sted igen. Destinationen var ligegyldig.

Det har været en helt igennem fantastisk oplevelse og det kan kun anbefales at hive noget tid ud af kalenderen for at opleve verden. Livet er for kort til ikke at gøre det....har vi fundet ud af.
Nuvel, det er ikke gratis. Regningen, alt inklusiv (flybilletter, overnatninger, mad, souvenirs og ture), løb op i 117.000 kroner tilsammen, hvilket alligevel må anses som værende billigt for noget der har været så bevidsthedsudvidende og mindeværdigt som det nu engang har.

Inden I får nogle billeder, skal alle der har fulgt med - hvilket der er mange der har - have et stort tak med på vejen. Det har været dejligt at kunne dele sine oplevelser med folk herhjemme og vi håber naturligvis at I har nydt historierne, om end de til tider var lidt lange, og billederne fra en fantastisk tur, fået et smil på læben og samtidig lært lidt hist og her.


Film fra takeoff i Katrup. Filen er blevet komprimeret hvorfor kvaliteten ikke er den bedste.


Fra hotellet i Bahrain, hvor vi var nogle få timer inden afgang til Bangkok.

Billeder fra Asien


I poolen på vores resort på Koh Samui



Solnedgang i Kamala på Phuket.



Tuktuk?



Ladyboys...yummi!!!



Dykning ved Phi-Phi øerne



Fra hotellet i Kuala Lumpur



Petronas Twin Towers



Udsigt fra KL Tower


Billeder fra Australien


På vej i flyet fra Singapore.



Harbour Bridge



Foran Operahuset



Udsigt fra Sydney Tower



Operahuset set fra vandet. På vej til Taronga Zoo.



Koala



Fra Blue Mountains. De tre søstre.



Fra Australia Zoo i Brisbane. Crocoseum.



Haps! Den er i lejligheden nu. Flemse, kalder vi den. Den reagerer ikke rigtig på det... :(



Med en kænguru



Eli Creek på Fraser Island



Lake Wabby



Lake Birrabeen



Lake McKenzie



Vores "Bus" på stranden



Inden den fantastiske flyvetur til Whitsundays



Whitsunday Magic set fra luften



Whitehaven Beach fra luften. Det er i øvrigt også den der ses på billedet ovenfor.



Heart Reef - En lille del af Great Barrier Reef.



Great Barrier Reef.



Snorkling på Great Barrier Reef



Fra lagunen i Cairns

Billeder fra New Zealand


Fra flyveturen dertil



Lake Tekapo



Vores bil



Fra Queenstown



Mount Cook



Bro tæt ved Tasman Lake



Frans Josef Gletcheren



Der ædes æbler...



Fra Franz Josef



Solopgangen inden hvalsafari



Fra whale watching i Kaikoura



Får



For fanden hvor jeg savner det....



Mount Doom



på toppen



Udsigt fra toppen



Drypstensformationer fra Waitomo



Mig på glasgulvet i Auckland Tower


Billeder fra Fiji


Personalet der danser



Solnedgang



Kavadrikning. Vi har faktisk noget med hjem. ;)


Farvel


Billeder fra Los Angeles


Hollywood Sign



En af utallige stjerner fra Hollywood Walk of Fame.



En tosse



En dyr mercer



På vej i Universal Studios..eller var vi på vej ud..hmmm...


Billeder fra New York


Flat Iron bygningen der deler 5th Avenue og Broadway



På Brooklyn Bridge



Times Square. Dette billede kommer højt sandsynligt op i vores gang



Chrysler bygningen



Fra Empire State Building om aftenen.



Frihedsgudinden



Fra Central Park



Video fra landingen i Kastrup.

Det var alt fra os. At leve er at rejse.
2 comments ( 32 views )   |  permalink   |  related link   |   ( 3 / 281 )


Back Next